PIELGRZYMKA Nadbałtyckie perełki Kłajpeda – Ryga – Tallin – Wilno – Troki

Zapisy u ks. Andrzeja:  721-134-144

Nadbałtyckie perełki
Kłajpeda Ryga – Tallin – WilnoTroki

Pięć jakże bardzo różniących się od siebie miast. Trzy z nich mają jedną wspólną cechę  – są położone nad Bałtykiem. Kłajpeda nowoczesne miasto portowe,  założone przez Kawalerów Mieczowych. Ryga – stolica Łotwy ze wspaniałym starymi miastem, pełnym historycznych obiektywów. Tallin – stolica Estonii, najmniejszego z nadbałtyckich krajów, stare hanzeatyckie miasto, otoczone średniowiecznymi murami.  Wilno – obecna stolica Litwynajpiękniejszą starówką,  dawne miasto Giedymina oraz pierwsza stolica Litwy Troki.

Dzień 1 (25.08.2025)
Wyjazd ze Skały o godz. 4:00. Dalej przez Kielce. Przejazd do Sanktuarium Maryjnego w Gietrzwałdzie na Warmii i Mazurach – miejsca objawień Matki Bożej. Możliwość uczestniczenia we Mszy Świętej o godzinie 12:00. Czas wolny na osobistą modlitwę w tym szczególnym miejscu. Dalszy przejazd w stronę Litwy. Obiadokolacja w restauracji w Starym Folwarku. Przejazd do Wilna. Zakwaterowanie w hotelu, nocleg.

Dzień 2 (26.08.2025)
Śniadanie. Przejazd do Trok – miasteczka malowniczo położonego nad kilkoma jeziorami z pięknym zamkiem na wyspie. Czas wolny na zakup wyrobów z bursztynu, okazja do spróbowania karaimskich kibinów – pierogów z mięsem. XIV – wieczny Zamek Witolda oraz Pałac Tyszkiewiczów w Zatroczu zobaczymy z pokładu statku podczas rejsu po Jeziorze Galve. Przewodnik zapozna nas z historią miasta oraz tradycjami narodu karaimskiego, który to kiedyś licznie zamieszkiwał w Trokach. Powrót do Wilna i poznawanie jego uroków: Stare Miasto: Ostra Brama, Sobór Św. Ducha – miejsce prawosławnych pielgrzymek do grobu 3
Męczenników uznanych za świętych (jedna z najpiękniejszych cerkwi w Wilnie) – brama Bazylianów, Ratusz Wileński,
Pałac Prezydencki, Uniwersytet Wileński, gdzie studiowali Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki, Katedra św. Stanisława z najpiękniejszą Kaplicą św. Kazimierza, „zaułek”gotycki, Kościół Św. Anny – wpisany na listę UNESCO i pomnik
Mickiewicza. Czas wolny. Powrót do hotelu, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 3 (27.08.2025)
Śniadanie. Przejazd na Górę Krzyży (Szawle) – jedyne w swoim rodzaju sanktuarium pod gołym niebem, symbol katolickiej Litwy. Następnie przejazd do hotelu w Tallinnie. Zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg. Dla chętnych spacer po starówce wieczorową porą!
Dzień 4 (28.08.2025)
Śniadanie. Zwiedzanie stolicy Estonii – miasta kamienic z czerwonymi dachami, miasta baszt i wież, zwanego „Florencją Północy”. W 1997 r. średniowieczna zabudowa Starego Miasta została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zwiedzanie stolicy Estonii z lokalnym przewodnikiem: Górne
i Dolne Stare Miasto, Wzgórze Tommpea, najdłuższe w Europie mury obronne, baszty – Wysoki Herman i Gruba Małgorzata, średniowieczne ulice Tallina – Długa i Krótka Noga, Ratusz – ostatni
zachowany ratusz w stylu gotyckim w całej północnej części Europy, pałac i ogrody
Kardiorg. Czas wolny. Przejazd do hotelu w Rydze. Zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.
Dzień 5 (29.08.2025)
Śniadanie. Zwiedzanie stolicy Łotwy z przewodnikiem. W programie: Zamek, Stare Miasto, kamieniczki „Trzej Bracia”
– kompleks trzech średniowiecznych domów mieszkalnych w Rydze przy ulicy Mazã Pils, Mała i Wielka Gildia, Dom Czarnogłowych – w budynku tym podpisano traktat ryski, kończący wojnę polsko – bolszewicką z lat 1919 – 1920, ratusz, kościół św. Piotra ze 140-metrową wieżą, budynek parlamentu, Katedra Luterańska, secesja w Rydze. Czas wolny. Przejazd do Kłajpedy – litewskiej perełki turystycznej nad morzem bałtyckim. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja. Nocleg.

Dzień 6 (30.08.2025)
Śniadanie. Dzień wolny na wypoczynek. Przeprawa na Mierzeję Kurońską, gdzie znajdziemy malownicze wydmy i przepiękne kolorowe rybackie chaty, wspaniałe plaże i czyste morskie powietrze. W dawnej twierdzy pruskiej Kopgalis znajduje się Litewskie Muzeum Morza, obok muzeum mieści
się Delfinarium, gdzie z zapartym tchem można oglądać tych wspaniałych aktorów. Wrażenia z występu trwającego około godziny są niesamowite. Powrót do Kłajpedy, spacer po starówce, zobaczymy secesyjne
kamieniczki z muru pruskiego oraz teatr, który zasłynął z przemówienia Hitlera w marcu
1939 roku w dzień po anektowaniu Kłajpedy. Powrót do hotelu, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 7 (31.08.2023)
Śniadanie i wykwaterowanie. Wyjazd do Polski. Przyjazd do Skały ok. godz. 22:00/23:00.

Cena zawiera:
 Transport autokarem wysokiej klasy (klimatyzacja, barek, WC),
opłaty drogowe i parkingowe;
 Zakwaterowanie: 6 noclegów w hotelach *** (pokoje 2 os.):
2 x Wilno, 1 x Tallin, 1 x Ryga, 2 x Kłajpeda;
 Wyżywienie: 6 x śniadania (bufet), 6 x obiadokolacje;
 Opiekę polskojęzycznego pilota;
 Obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny;
 Obowiązkowa składkę na Pomocowy Fundusz Turystyczny;
 Ubezpieczenie UNIQA (KL wraz z Assistance – 30 000 Eur, w tym koszty leczenia
i następstw chorób przewlekłych i nowotworowych, NNW – 4000 Eur, BP – 400 Eur).
 Usługi lokalnych przewodników, bilety wstępu, rejs na Mierzeję Kurońską, audioguide:

Dodatkowo płatne:
 Dopłata do pokoju 1 os.: 720 PLN / os.

Drodzy Pielgrzymi udający się na pielgrzymkę do stolic nadbałtyckich w dniach od 25 do 31 sierpnia 2025 proszę o wpłatę zaliczki:

I WPŁATA 1500 zł – zaliczka przy zapisie

II WPŁATA 2000 zł do 1 czerwca